Administration

Allen, Van
Principal
Baker, Jessica
Academy Director
Byrd, Kyle
Assistant Principal, Academy of Health & Human Services
Dorsey, Rhonda
CTAE Director
Garrett, Randy
Athletic Director
Joiner, Donathan
Numeracy Coach
Lang, Le
Assistant Principal, Academy of Fine Arts, Business & IT
Mizell, Kelly
Referral Coordinator
Pruitt, Robby
Football Operations Director
Walker, Kate
Assessment Director
Warren, Sarah
Assistant Principal, Academy of Public Service & Education
Wight, Steve
Associate Athletic Director
Williams, Melody
Assistant Principal, Academy of Engineering, Agriculture, & Mechanics

Support Staff

Abonza, Karenia
Paraprofessional
Bagley, Barbara
Registrar
Bagley, Kristy
Paraprofessional
Baker, Amanda
Paraprofessional
Burch, Tim
Paraprofessional
Foskey, Latosha
Paraprofessional
Grantham, Michelle RN
Nurse
Harrell, Frankie
Paraprofessional
Hutto, Winnie
Records Clerk
Jackson, Vivian
Receptionist
Jordan, Amber
Academy Assistant
Matias, Jessica
CTAE Administrative Assistant
Mayo, Tina
Bookkeeper
Mizell, Stephanie
Academy Assistant
Nugent, Faye
Administrative Assistant
Paulk, Bridgette
Paraprofessional
Pridgen, Teresa
Administrative Assistant
Reaves, Brandi
Migrant Paraprofessional
Rivers, Felicia
Academy Assistant
Smith, Hannah
Administrative Assistant
Spikes, Courtney
Paraprofessional
Wages, Tammy
Athletics Administrative Assistant
Webb, Joan
Attendance Clerk
Webster, Kelly
Paraprofessional

Teaching Staff

Allen, Van
Principal
Anderson, Jarrett
Social Studies Teacher
Bailey, Tykevias
Exceptionalities Teacher
Barlow, Brandy
CTAE Teacher
Booth, Michael
P.E. Teacher
Burch, Katrina
Math Teacher
Byrd, Kyle
Assistant Principal, Academy of Health & Human Services
Carver, Bryce
Language Arts Teacher
Carver, Heather
Science Teacher
Carver, Tara
Family & Consumer Sciences Teacher
Clay, Jackie
Social Studies Teacher
Cruz, Alex
Associate Band Director
Davenport, Dana
Language Arts Teacher
Davis, Angela
CTAE Teacher
Davis, Nikki
Language Arts Teacher / Cheer Head Coach
Dawson, Keyanna
Exceptionalities Teacher
Day, Jennifer
Counselor
Day, Nicholas
Social Studies Teacher
Deen, Haley
Exceptionalities Teacher
Edge, Megan
Math Teacher
Fambrough, Paige
Work-Based Learning Coordinator / J.V. Cheer Coach
Franklin, David
Theatre Arts Teacher
Gibson, Cynthia
Exceptionalities Teacher
Gilliard, Kelly
CTAE Teacher
Goodwill, Chris
CTAE Teacher
Gray, Andrea
Math Teacher
Hall, Alyse
Math Teacher
Hall, Robert
P.E. Teacher / Boys Golf Head Coach
Harper, Shana
Visual Arts Teacher
Hester, Pam
Social Studies Teacher
Highsmith, Troy
CTAE Young Farmers Advisor
Hill, Jerry
CTAE Teacher
Ho, Rachel
Counselor
Howard, Melanie
Exceptionalities Teacher
Hughes, Ginger
Counselor
Hutchison, Ricky
Credit Recovery Teacher / Girls Golf Head Coach
Hutto, Benafshah
Science Teacher
James, Gabrielle
Math Teacher
James, Sylvia
Math Teacher
Johnson, Geisa
Spanish Teacher
Jones, Sy
P.E. Teacher / Baseball Head Coach
Joyner, Kristi
CTAE Teacher
Kellogg, Tasha
P.E. Teacher / Girls Basketball Head Coach
Lewis, Anna
Math Teacher
Lindsay, Rachel
Exceptionalities Teacher
Lord, Julie
Visual Arts Teacher
Lott, Greige
Social Studies Teacher
Lott, Sonya
Exceptionalities Teacher
Lugo, Luis
Social Studies Teacher
Lugo, Natalie
Science Teacher
Marcey, Jennie
Language Arts Teacher
Mccallum, Holly
Science Teacher
McCullar, Tanja
Social Studies Teacher
McMillan, Leslie
Math Teacher
Miller, Carla
Exceptionalities Teacher
Miller, Michaela
Science Teacher
Minshew, Thomas
Social Studies Teacher
Moore, Brittany
Science Teacher
Murray, Randy
JROTC Instructor
Myers, Steve
Band Director
ONeal, Lori
Media Specialist
Papierz, Chris
Social Studies Teacher
Patton, Charles
Science Teacher
Pendleton, Daniel
Language Arts Teacher
Pierce, Whitney
Exceptionalities Teacher
Roberts, Lea
CTAE Teacher
Rogers, Joshua
CTAE Teacher
Sams, Brittany
Language Arts Teacher
Sanchez, Mayra
Spanish Teacher
Sayer, Olivia
Math Teacher
Sizemore, Henry
Social Studies Teacher
Sizemore, May
ESOL Teacher
Smith, Pernell
P.E. Teacher / Boys Basketball Head Coach
Stansbery, Kathleen
Language Arts Teacher
Steptoe, Renee
Exceptionalites Teacher
Stripling, Charles
Math Teacher
Swafford, Ben
Science Teacher / Athletic Trainer
Taft, Hilaria
Spanish Teacher
Thomas, Christi
Work-Based Learning Coordinator
Thomas, Paula
CTAE Teacher
Toth, Becky
Social Worker
Tuten, Darci
Language Arts Teacher
Vickers, Ashley
Science Teacher
Vickers, Jay
Language Arts Teacher
Wade, Suzanne
Social Studies Teacher
Williamson, Nicolette
Exceptionalities Teacher
Womack, Todd
Social Studies Teacher
Woods, Debra
NJROTC Instructor
Wright, Beth
ESOL Teacher
Wright, Breanna
Language Arts Teacher
Youghn, Alissa
Science Teacher

Contact List